Instagram Mix | "We Fell Like Rain"

By Narvaga - December 13, 2012

And again a post about that bad November, horrible atmosphere outside the window. I am lamenting one more time and it will be like this until I will see any trace of grass under the mud (which is also called snow). As for now I can only complain about how cold, badly and sleepy it is. I can't wait for the weekend and some free days, because this weekend is too scary and everyday it is harder to leave the bed, not to mention that I can't live without an afternoon nap. Anyway, norwich sweaters, warm socks and enormous scarfs came back to favor and velvet is having a career in my wardrobe.
I started to feel Christmas climat (or maybe I just dream about free time so much) and soon I invite you to a christmasish (does such a word even exist?) post. ;)
I love the new Instagram update, so today a hipster post.
xo

ps. I guess it's time to sew something. I can say that I already have an idea, I just need some motivation to go and get a fabric.

No i znowu post o tym złym listopadzie, okropnej atmosferze za oknem, co to mi żyć nie daje. Ponownie narzekam i pewnie będzie tak do wyłonienia się spod błota (które teoretycznie jest śniegiem) jakichś zielonych skrawków trawy, które nadałyby trochę koloru otoczeniu. A jak na razie, pozostaje mi tylko jęczeć, jak to zimno, źle i śpiąco. Wyczekuję już weekendu i wolnego, bo ten tydzień jest przerażający, a z dnia na dzień coraz trudniej jest mi wyjść z łóźka, nie mówiąc nawet o wytrzymaniu popołudnia bez drzemki. Do łask za to wróciły swetry w norweskie wzory, grube skarpety i ogromne szaliki, a karierę w mojej szafie od tej zimy robi aksamit w każdej postaci.
Zaczęłam już czuć klimat świąt (albo po prostu tak marzę o tym wolnym) i niedługo zapraszam na bożonarodzeniowe zdjęcia. ;)
Update'a Instagrama uważam za udanego, a dzisiaj właśnie taki hipsterski pościk.
xo

ps. W sumie pora już coś uszyć, teoretycznie pomysł już jest, potrzebna jeszcze motywacja, żeby ruszyć się po materiał.


Apart from that complaing I have to admit that it's not bad, because it's been worse. Winter looks nice, when you look at it through a window, and sweaters are my favorite part of clothes, so what could I want more?

Poza tym narzekaniem muszę przyznać, że nie jest źle, bo bywało gorzej. Zima wygląda ładnie, jak się na jej oblicze patrzy z okna, a swetry są moją ulubioną częścią garderoby, więc czego tu chcieć więcej!

  • Share:

You Might Also Like

2 comments